InBody 270
Čo všetko môžeme zistiť základnou analýzou zloženia tela na prístroji InBody?
- Množstvo tuku v tele
- Množstvo svalového tkaniva
- Celkovú hmotnosť
- Viscerálny tuk
- Obvod pása, bokov, krku
- Celkovú voda v organizme
- WHR index, BMI index
- bazálny metabolizmus
- Proteíny a minerálne látky
Zloženie tela a telesná diagnostika
Patentovaná technológia DSM BIA a DSMF BIA nám umožňuje presné meranie bez ohľadu na pohlavie, vek, chorobu alebo etnický pôvod. Naša technológia nevyužíva, tak ako iné BIA zariadenie, empirický odhad. Vďaka prístrojom InBody môžete mať jasný prehľad o tom, kde konkrétne ste zredukovali telesný tuk alebo ste nabrali svalovú hmotu.
InBody 270 určí okrem obezity a nožstva viscerálneho tuku, aj minimálnu kalorickú spotrebu, čo je množstvo energie, ktorú naše telo potrebuje pre svoje základné životné funkcie. Hodnota bazálneho metabolizmu u zdravého človeka tvorí okolo 70% celkovej energetickej spotreby a stúpa s množstvom svalovej hmoty.
Dozviete sa , koľko kilogramov z Vašej celkovej hmotnosti sú svaly, tuky, a voda, pričom vedľa každej stanovenej hodnoty je vytlačená referenčná hodnota. Získate informácie o tom, akým množstvom svalov a tukov sú tvorené jednotlivé časti Vášho tela a či sú vaše končatiny rovnomerne formované.
InBody 270 vyhodnotí, koľko kilogramov svalov a tukov by bolo vhodné celkovo pribrať, alebo zredukovať. Celková analýza na InBody poskytuje rôzne druhy športov s presným výpočtom spotrebovanej energie za jednotku času pre konkrétneho klienta.
Výsledky testov InBody môžu byť použité ako indikátor pre sledovanie vášho zdravotného stavu, obezity, výživy, rehabilitácie atď.
Poskytovanie inteligentných zdravotníckych služieb s vyspelými technológiami a pomoc všetkým, ktorí žijú zdravšie.
Preventívne opatrenia:
- Jedinci s kardiostimulátorom nesmú byť meraní bioimpedančním zariadením. Nízky elektrický prúd, ktorý prúdi do celého tela, môže poškodiť kardiostimulátor alebo zhoršiť zdravotný stav jedinca.
- Bioelektrická impedančná analýzy (BIA) používa bezpečné prúdy nízkej intenzity, ktoré nie sú škodlivé pre telo, avšak meranie na bioimpedačních váhach sa neodporúča tehotným ženám v prvom trimestri tehotenstva.
- Deti a osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie by mali byť pod odborným dozorom, ktorý im pomáha pri meraní.
- Po meraní prístroj zakaždým desinfukujte handričkou alebo navlhčeným obrúskom, vyhnete sa tým šírenia možných infekčných ochorení
Pred meraním:
- Nejedzte pred testovaním. Meranie vykonávajte minimálne dve hodiny po jedle.
- Pred testovaním si zájdite na toaletu
- Nešportujte pred testovaním. Cvičenie, alebo prudké pohyby môžu spôsobiť dočasné zmeny v zložení tela.
- Ak je to možné, urobte si test v dopoludňajších hodinách
- Dôkladne si premasírujte dlane a chodidlá pred testovaním. Testovanie môže byť nepresné pokiaľ dlane a chodidlá vyšetrovanej osoby sú príliš suché, alebo v prípade, že vyšetrovaná osoba má príliš veľa mozoľov.
- Vyhnite sa kontaktu s vyšetrovaným v priebehu testovania. Kontakt môže viesť ku skresleniu výsledkov.
Z čoho vlastne sme?
Ľudský organizmus sa skladá z tukového tkaniva, väčšina tuku je umiestnená v podkoží. Ďalej sa skladá z beztukovej telesnej hmoty (FFM), ktorá je tvorená vodou, minerálnymi látkami a svalovou hmotou (proteíny). U zdravých dospelých osôb môžeme percentuálne zastúpenie jednotlivých zložiek tela považovať za stále. S pribúdajúcim vekom rastie podiel tukového tkaniva a klesá podiel vody. Významné rozdiely v zložení tela sú tiež v rámci pohlaví. Ženy majú vyšší obsah tuku ako muži.
Svalová hmota
Váha nie je rozhodujúca
Najmä ženy často desí, že by mali pribrať svalovú hmotu, najmä sa obávajú, že ich váha bude ukazovať vyššie čísla než by chceli. Ale ako už bolo povedané hneď v úvode, váha nie je rozhodujúca. Existuje mnoho dôvodov prečo posilňovať. Tým základným je rozhodne možnosť vybudovať si a udržať svalovú hmotu. U obéznych ľudí nie je len problém v nadbytočných kilogramoch ale aj v nedostatku aktívnej svalovej hmoty, ktorá spevňuje napríklad chrbticu - čo má vplyv na vznik bolestí chrbta, ochorenie, ktoré pozná väčšina populácie. Výhodou posilňovanie, v porovnaním s inými aktivitami je fakt, že telo spaľuje aj po odchode z posilňovne. Za tento fakt, môže práve aktívna svalová hmota. Svaly sú neuveriteľne aktívne, dokonca aj vo chvíľach kedy oddychujeme alebo spíme. Ak pomocou drastickej diéty odbúrame 5 kg hmotnosti, metabolizmus tým nezrychlíme, pokiaľ však pomocou cvičení odbúrame 5 kg tuku a zároveň naberieme svalovú hmotu, možno nás toľko neuspokojí celková váha, rozhodne ale získame sebavedomie pri pohľade do zrkadla. Navyše rýchlo fungujúci metabolizmus zaistí ďalšie odbúravanie tukových zásob.
BMI INDEX
Index, ktorý už nestačí!
Hoci nemusíte byť odborníkom na výživu, pojem "Body Mass Index" ste už určite niekedy počuli. Čo už možno ale neviete, že tento index nám prakticky nič nehovorí o zložení tela. Ako by aj mohol, keď využíva len dve veličiny a to našu hmotnosť a výšku. Tento index nám iba naznačí, či trpíme nadváhou či dokonca obezitou, ale to je všetko. Nepovie nám nič o zastúpení tuku a beztukovej telesnej hmoty. Má veľmi malú výpovednú hodnotu, je úplne nevhodný pre deti a mladistvých, športovcov alebo pre seniorov. Navyše vôbec nepočíta, s tzv. skrytou obezitou, ktorú BMI nie je schopný odhaliť. U niektorých ľudí sa totiž tuk ukladá hlboko v tele a nadbytok tohto viscerálneho tuku je oveľa nebezpečnejší než tuku podkožného.
WHR
Index, vhodný pre laikov
Z dôvodu veľmi obmedzeného použitia BMI sa začal viac využívať index WHR čiže Waist -Hip ratio. Ako už bolo povedané, tak najdôležitejším faktorom miesto ukladania tuku. Rozoznávame dva typy distribúcie tuku - androidný (mužský, centrálný) a gynoidný (ženský, periférny). U prvého typu dochádza k ukladaniu tuku v brušnej oblasti, u druhého potom k ukladaniu tuku v oblasti zadku a stehien. Androidný typ obezity je rizikovým faktorom aterosklerózy a mnohých iných ochorení, zatiaľ čo gynoidnej typ obezity je zdravotne menej nepriaznivý. WHR je prostým pomerom obvodu brucha (pásu) v cm a obvode bokov. Tento index je vhodné dopĺňať s BMI. Tento index je najpoužívanejším ukazovateľom distribúcia telesného tuku kvôli jeho jednoduchosti aj pre laikov.
Retencia vody
Zadržiavanie vody môže viesť až k opuchom
Voda tvorí viac ako polovicu hmotnosti dospelého človeka. Jej obsah sa mení s vekom a je závislý na pohlaví. U dospelých a zdravých mužov je to cca 60-65%, u žien môže kvôli postupnému zväčšovaniu tukového podielu klesnúť podiel vody na 55%. Čím je teda viac tukového tkaniva, tým menší podiel telesnej hmotnosti pripadá na vodu. Voda výrazne ovplyvňuje našu hmotnosť, u dospelých ľudí sa môže kvôli zadržiavaniu vody zvýšiť telesná hmotnost až o 3 kg, bez toho aby došlo v viditeľným a hmatateľným opuchom. Najčastejšími "režimovými" chybami, ktoré môžu spôsobiť zbytočné zadržiavanie telesnej vody, sú nedostatočný pitný režim, nadmerná konzumácia sladkých a slaných potravín, príliš časté pitie kávy a alkoholu a tiež nedostatok pohybu.
Spaľovanie tuku
Muži spaľujú rýchlejšie tuk ako ženy
Bohužiaľ (teda pre ženy) je to krutý fakt. Z pohľadu evolúcie príroda chce, aby mali ženy viac tuku pre zaistenie potomstva. Muži by mali byť štíhli lovci. Extrémne zaťaženie a výdaj energie môže organizmus chápať ako hladovanie a príroda sa bude snažiť ochrániť tukové zásoby žien. Ako teda stratiť prebytočné tuky? Je potrebné vytvoriť energetický deficit. To možno dosiahnuť zvýšením pohybovej aktivity, obmedzením energie či najlepšie kombináciou obidvoch postupov. Týmto donútime organizmus siahnuť do zásob energie uskladnené v telesnom tuku. Ak chceme využiť cvičenia na podporu znižovania hmotnosti je najefektívnejším typom cvičenia posilňovanie, za účelom zvýšenia svalového objemu.
Obezita
Môžu za ňu naši predkovia?
Aj keď z viac než 50% je obezita dedičná, je úplne na Vás, či budete obézny alebo nie. Nevýhodu majú deti, ktorej rodičia sú obaja obézni, riziko obezity vzrastá až 80%. Táto nevýhoda sa dá zmeniť zvýšeným úsilím pri pohybovej aktivite a dodržiavanie správnych stravovacích návykov. Neschvaľujte preto všetko na našich predkov. Príčin, prečo sme obézni, je niekoľko, najčastejšie je na vine, vyšší energetický príjem ako výdaj, potom napr. poruchy metabolizmu, užívanie liekov napr. kortikoidov či hormonálne vplyvy.
Viscerálny tuk
Váš tichý zabijak!
Zatiaľ čo väčšina populácie si robí starosti s podkožným tukom (ten predsa toľko nepekný na pohľad), visvcerálny tuk má menšie sklony k spáleniu, naviac tiež podporuje vznik ochorení, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne choroby ale dokonca aj demencia a starnutie. Viscerálny tuk je obrazom tuku "ektopickej" teda tuku vnútri orgánov - tuku v pečeni alebo svaloch. A to je ten pravý zabijak! Či chudneme správne, spoznáme práve podľa viscerálneho tuku a jeho úbytku, ak ale budeme hladovať, viscerálny tuk nebude ubúdať, ale naopak sa zvýši.
Bazálny metabolizmus
Určuje, či budeme alebo nebudeme zhadzovať prebytočné kilá. Bazálny metabolizmus je definovaný ako minimálne množstvo energie potrebnej na zachovanie základných životných funkcií. Túto energiu využíva najviac náš mozog, srdce, pľúca a ďalej potom ďalšie naše vnútorné orgány, svaly a koža. Či máte rýchly alebo pomalý metabolizmus odhalíte aj pomocou prístroja InBody. Väčšina ľudí vôbec netuší, že práve bazálny metabolizmus je jedna z príčin ich obezity či nadváhy. Bazálny metabolizmus nie je konštantný celý život, znižuje sa s vekom a so stratou svalovej hmoty. Naopak sa zvyšuje vďaka kardiovaskulárnemu cvičenia a nárastu svalovej hmoty. Choroba, konzumované jedlo a nápoje, teplota prostredia a množstvo stresu môžu ovplyvniť náš bazálny metabolizmus a teda aj našu váhu.
Vitamín D
Slnečné žiarenie nestačí
Prístroje InBody vám dokážu zmerať celkové minerálne látky, navyše dokážu rozlíšiť minerálne látky viazané v kostiach. Toto je veľmi užitočné napríklad u malých športovcov, kde sa často vyskytuje nízka kostná hustota alebo nedostatočná aktívna svalová hmota. Mali by sme teda dbať na stravu bohatú na vitamín D a vápnik. Vitamín D pomáha organizmu vstrebávať vápnik z čriev, preto je dôležitý pre zdravie kostí. Zdrojom sú najmä ryby (sardinky, tuniak, losos), tiež vajcia, pečeň či mliečny tuk. Vitamín D tiež čiastočne prijímame slnečným žiarením. Nedostatok vitamínu D môže v detskom veku spôsobiť krivicu, ktorej následky sú krehkosť, lámavosť a deformácie kostí. U dospelých vedie nedostatok vitamínu D k ochoreniu zvanému osteomalácie. Kosti sa stávajú krehké a lámavé kvôli nedostatočnému ukladanie vápnika do kosti.
zdroj: www.inbody.cz